متن خبر

اخذ مجوز برگزاری دادگاه علنی سه پرونده در لرستان از سوی قوه قضائیه

اخذ مجوز برگزاری دادگاه علنی سه پرونده در لرستان از سوی قوه قضائیه

اخباراخذ مجوز برگزاری دادگاه علنی سه پرونده در لرستان از سوی قوه قضائیه
شناسهٔ خبر: 108911 -
خبرکاو:

محمد رزم امروز یکم تیرماه در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در لرستان به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه، با گرامیداشت شهادت دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام راحل و انقلاب اظهار کرد: به فرموده مقام معظم رهبری شهید بهشتی یک نعمت بزرگ بود و بزرگترین تاثیر را در انقلاب داشتند و طبیعیاستبیشتر مورد تهاجم قرار گرفت.

وی با بیان اینکه شهید بهشتی برای دستگاه قضا شخصیتی الگو و نمونه در خدامحوری، مردم‌گرایی، و نوگرا وتحول گرا و ... بودند، بیان کرد: قصاص و لایحه آن با تلاش شهید بهشتی به تصویب رسید.

رئیس کل دادگستری لرستان اضافه کرد: محوریت شهید بهشتی احیای حدود الهی بود که مورد غضب دشمنان قسم خورده قرار گرفت و به شهادت رسید.

رزم در ادامه با اشاره به اقدامات دستگاه قضا در استان بیان کرد:  با تشکیل تیمی مجرب از حوزه‌های قضائی شهرستان‌های مختلف استان به منظور ارتقای این حوزه‌ها ارائه راهکارهای لازم برای رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت تشکیل و بازرسی‌ها انجام شد امابه دلیل کرونا بازرسی‌ها کمتر شده که بعد از هفته قضاییه باز هم تداوم پیدا خواهد کرد.

 رئیس شورای قضایی لرستان با بیان اینکه مجموعه‌ای از اولویت‌های مهم دستگاه قضائی و رئیس قوه در استان در دستور کار قرار گرفته است، بیان کرد: اولویت‌های مهم دستگاه قضائی در لرستان با تشکیل ۳۰ کمیته مختلف انجام شده است.

وی بیان کرد: این کمیته‌ها شامل رسیدگی به مهریه، کاهش ورودی پرونده‌ها، پیشگیری برخورد با مفاسد اداری و سالم سازی محیط اداری، بهبود فضای فناوری اطلاعات، مختومه شدن پرونده‌ها، رفع اطاله دادرسی، و… هستند.

رزم با بیان اینکه از مجموع ۱۷ هزار پرونده مسن در استان، ۱۴ هزار مورد مختومه شدهاستو تنها ۳۰۰۰پرونده دیگر باقی مانده که در اسرع وقت تعیین تکلیف خواهند شد، بیان کرد: به منظور کاهش جمعیت کیفری در استان۲۶۶۲ نفر از موجودی پرونده‌ها کاسته شد.

رئیس کل دادگستری لرستان، همچنین پیگیری و تعیین تکلیف پرونده‌های مهمی همچون اختلاس، قتل عمد، تصرفات اراضی ملی، تغییر کاربریها، پرونده‌های مواد مخدر، صلح وسازش، تکریم ارباب رجوع، حفظ حقوق شهروندی و حمایت از سرمایه‌گذاری  و… از جمله کمیته‌های مذکور بوده است.

وی با بیان اینکه ۴۰ عنوان مجرمانه توسط دستگاه قضایی در استان احصا شده که با جدیت در حال پیگیری است، بیان کرد: این مجازات‌ها قابل اغماض نیست و باید با  شدت با آنها برخورد شود و مجازاتهای جایگزین حبس برای جرائم سبک لحاظ شده است.

رزم عنوان کرد:  با جرائم حمل سلاح، مواد مخدر، احتکار و... به شدت برخورد می‌شود.

رئیس کل دادگستری لرستان از اخذ مجوز برگزاری دادگاه علنی سه پرونده در استان از سوی قوه قضائیه خبرداد و بیان کرد: یکی از این پرونده‌ها حادثه تروریستی ۱۷ بهمن ماه سال ۹۷ در خرم آباد بود که منجر به شهادت دو نفر از پرسنل نیروی انتظامی استان شد که  محاکمه علنی آنها برگزار و حکم این پرونده صادر شد.

رزم بیان کرد: پرونده دیگر مربوطه به مفاسد اقتصادی یا اخلال در نظام اقتصادی مربوط به افرادیاستکه تحت عنوان سرمایه‌گذار سیلوهای گندم، اقدام به جعل سند و کلاهبرداری می‌کردند که پرونده این افراد متخلف مورد بررسی قرار می‌گیرد و جلسه علنی را برگزار خواهیم کرد.

رئیس کل دادگستری لرستان بیان کرد: دستگیری قاتلین فراری بعد از چند سال از سوی دستگاه قضائی انجام شد.

وی با بیان اینکه در فروردین۹۸، موجودی پرونده‌های در استان ۵۰ هزار و ۸۷۰ فقره بوده و در طول سال نیز ۲۸۱ هزار و ۵۶۰ فقره پرونده نیز به دستگاه قضائی استان وارد شده است، بیان کرد: در مجموع  ۲۹۴ هزار و ۵۳۹ فقره پرونده در سال گذشته مختومه داشتیم و همچنین  ۱۳ هزار از مجموع پرونده‌های گذشته را در سال ۹۸ مختومه کردیم و ۳۷ هزار مورد باقی مانده است.

رزم عنوان کرد:  امسال نیز  باید  از ۳۷ هزار پرونده مذکور  بیش از ۲۵  هزار پرونده را مختومه کنیم.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه در سه ماهه امسال ۵۶ هزار و ۹۵ فقره پرونده به دستگاه قضائی استان وارد شده که باید هزار و ۶۳۴ پرونده از ۳۷ هزار پرونده گذشته را نیز در فصل بهار امسال مختومه کردیم.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو