متن خبر

آیا VOD ها درخدمت مافیای قاچاق فیلم هستند؟

آیا VOD ها درخدمت مافیای قاچاق فیلم هستند؟

اخبارآیا VOD ها درخدمت مافیای قاچاق فیلم هستند؟
شناسهٔ خبر: 109150 -
خبرکاو:

به گزارش سینماپرس، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که با قاچاق فیلم‌ها بعد از نمایش و اکران در VOD ها مطرح شد، چرایی دانلود و قاچاق بسیار سریع و آسان از این بسترهای دیجیتال و نوین بود. سوال ایناستکه چرا این رسانه‌های جدید قبل از اینکه راه‌اندازی شوند به تقویت زیرساخت‌های خود نپرداخته‌اند که فیلم‌ها و سریال‌ها به این آسانی قاچاق شوند و از فضای مجازی گرفته تا شبکه‌های ماهواره‌ای در طرفه العینی منتشر شوند؟


البته موضوع قاچاق تنها در ایران نیست که رخ دادهاستو در دیگر کشورها و دیگر پلتفرم‌های مطرح حتی مانند نتفلیکس نیز وجود دارد؛ اما سوال مهم ایناستکه چرا حتی مدیر فیلیمو که مدیر سایت آپاراتاستاقدام به حذف ویدئوهایی که روش دانلود از فیلیمو را به راحتی بارگذاری کرده‌اند نمی‌کند؟ مگر مدیر فیلیمو نگران محتوای فرهنگی ارزشمند ایرانی که در این سایت بارگذاری می‌شود نیست؟ آموزش روش دزدی از یک جیب دیگر توسط صاحب هر دو جیب چه معنایی دارد؟

شبکه نمایش خانگی، سینما، تلویزیون،

توصیری از ویدئوی روش دانلود غیرقانونی از فیلیمو در آپارات

امکان شرح دقیق آنچه که در این ویدئوها برای دانلود محتوا وجود دارد نیست و این کار را اخلاقی نمی‌دانیم اما همین قدر می‌گوییم که این روش آنقدر ساده و راحتاستکه هر بچه‌ای می‌تواند آن را با یکبار دیدن یاد بگیرد و بعد هم به کار بگیرد. اما طبق بررسی‌های دقیق کارشناسان برنامه‌نویسی و فنی حوزه اینترنت و فضای مجازی بسیاری از نرم‌افزارها و سایت‌هایی که به ارائه محتوا پرداخته‌اند، آنقدر از زیرساخت‌های قوی برخوردارند که امکان دانلود غیرقانونی و خارج از روش مطرح در آنان یا وجود ندارد یا بسیار سخت است. پاسخ فیلمو نیز جالب است: ما این موضوع را بررسی می‌کنیم! جواب فیلیمو برای هفته قبلاستدر حالی که روش ویدئویی دانلود از سایتشان در سایت دیگر مالک آنها یعنی آپارات در چند ویدئوی مختلف مدت بسیار زیادی  است که در حال نمایش و دست به دست شدناستو طبق آمار بازدید هزاران بار تماشا شده است.

شبکه نمایش خانگی، سینما، تلویزیون،

نمایی از ویدئوی دیگر برای آموزش دانلود غیرقانونی از فیلیمو

بنابراین واقعاً جای سوال دارد که چرا جدای از بررسی‌های دقیق و فنی زیرساخت‌های این رسانه ویدئویی، مالک آن به حذف ویدئوهای آموزشی روش دانلود غیرقانونی اقدام نکرده است؟ یکی از برنامه‌نویسان به تازگی با بررسی‌های فنی خود متوجه این نکات شدهاستو اقدام به ارسال ایمیلی به فیلیمو کردهاستو در این ایمیل اشاره کردهاستکه این موضوع را قبلاً او و همکارانش مشاهده کرده‌اند و به پشتیبانی این سایت این موضوع را اعلام کرده‌اند و بیان کرده‌ است که باید برای حفظ میراث فرهنگی و هنری کشور هرچه زودتر این موضوع حل شود.

شبکه نمایش خانگی، سینما، تلویزیون، شبکه نمایش خانگی، سینما، تلویزیون،

شبکه نمایش خانگی، سینما، تلویزیون،

شبکه نمایش خانگی، سینما، تلویزیون،

این موضوع باعث شدهاستکه فیلم‌های ما بسیار سریع به شبکه‌های ماهواره‌ای برسند و آنان از این موضوع سواستفاده کنند. بسیاری از تهیه‌کننده‌ها و صاحبان آثار نیز برخورد قضایی و اقدام چندانی برای دفاع از حق قانونی خود نمی‌کنند. تمام این موارد باعث شدهاستتا از خود این سوال را بپرسیم که آیا برخی از فعالین ما در حوزه فرهنگی و دیجیتال می‌دانند که «ناخواسته» در حال خوش ‌خدمتی به شبکه‌های ماهواره‌ای هستند؟

*تسنیم

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو