سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

آیا قیمت خودرو سه نرخی می‌شود؟

طی هفته‌های اخیر، ماجرای فروش 120 هزار خودرو مازاد به یکی از سرتیتر اخبار اقتصادی کشورمان تبدیل شده است. خودروسازان و همچنین برخی از مسئولان در وزارت صنعت، بر این موضوع تاکید بسیاری دارند و انجام این کار را راه برون‌رفت خودروسازان از زیان می‌دانند. حال آن‌که به بیان بابک صدرایی کارشناسی حوزه خودرو، این اقدام می‌تواند سه نرخی شدن قیمت خودرو را در پی داشته باشد. همچنین بخوانید: ماجرای فروش 120 هزار خودرو با قیمت حاشیه بازار؛ ...

طی هفته‌های اخیر، ماجرای فروش 120 هزار خودرو مازاد به یکی از سرتیتر اخبار اقتصادی کشورمان تبدیل شده است. خودروسازان و همچنین برخی از مسئولان در وزارت صنعت، بر این موضوع تاکید بسیاری دارند و انجام این کار را راه برون‌رفت خودروسازان از زیان می‌دانند. حال آن‌که به بیان بابک صدرایی کارشناسی حوزه خودرو، این اقدام می‌تواند سه نرخی شدن قیمت خودرو را در پی داشته باشد.

همچنین بخوانید: ماجرای فروش 120 هزار خودرو با قیمت حاشیه بازار؛ تلاش‌هایی که همچنان ادامه دارد

برای درک تاثیر ناچیز عرضه 120 هزار خودرو به بازار، لازم است تا نیاز سالانه کشور به خودرو را در نظر بگیریم. اگر سالانه 1.5 میلیون دستگاه خودرو در کشور فروخته شود، نیاز ماهانه بازار کشور به خودرو معادل 120 هزار دستگاه خواهد بود. پس عرضه 120 هزار دستگاه خودرو تنها می‌تواند نیاز یکماه کشور را تامین می‌کند. بابک صدرایی کارشناس حوزه خودرو با اشاره این موضوع، عرضه 120 هزار دستگاه خودرو را بسیار ناچیز می‌داند. همچنین عرضه این مقدار کم خودرو به بازار کشور نباید با تبلیغات فراوان و گسترده همراه باشد.

تاثیر عرضه 120 هزار اتومبیل بر قیمت خودرو چقدر خواهد بود؟

در واقع خودروسازان بایستی هر ماه 120 هزار دستگاه خودرو را به بازار عرضه کنند. آن‌ها می‌توانند این تعداد خودرو را با قیمت حاشیه بازار به فروش برسانند. در نتیجه اقدام آن‌ها، بازار خودرو اشباع خواهد شد و روند رکود تورمی از بین خواهد رفت. با این حال ما می‌دانیم که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. تولید ایران و خودرو سایپا از میزان تقاضای بازار همواره کمتر است. به همین سبب تقاضا بر عرضه برتری دارد. در چنین شرایطی عرضه 120 هزار دستگاه خودرو، قیمت این کالا را سه نرخی خواهد کرد و بر التهاب بازار خواهد گفت . پس از وقوع این رویداد، سه نرخ مختلف برای قیمت خودرو داریم. نرخ نخست قیمت کارخانه است. نرخ دوم قیمت حاشیه بازار است که پنج درصد کمتر از قیمت آن خودرو در بازار محاسبه می‌شود. در نهایت نیز به نرخ سوم می‌رسیم که قیمت آن خودرو در بازار خواهد بود.

قیمت خودرو

به گفته بابک صدرایی در گفتگو با تجارت‌نیوز، سیاست عرضه 120 هزار دستگاه خودرو زمانی مفید واقع خواهد شد که تولید خودرو به سطح بالایی رسیده باشد. مساله تولید خودرو تا زمانی که مشکلات زنجیره تامین خودروسازان برطرف نشود و تامین ارز همانند سابق صورت نگیرد، حل نخواهد شد. در شرایطی که تولید خودرو به رونق قبل خود بازگردد، دیگر کسی از بازار خودرو صفر نمی‌خرد و تمامی افراد اتومبیل خود را از طریق خودروسازان با قیمت حاشیه بازار تامین خواهند کرد. با این حال عرضه 120 هزار خودرو در ماه‌های پایانی سال تاثیری بر بازار نخواهد داشت و حتی می‌تواند موجب التهاب بیشتر آن شود. ماه‌های پایانی سال و منتهی به نوروز، به طور سنتی میزبان بیشترین سطح تقاضا برای خرید خودرو هستند. پس عرضه تعداد محدودی خودرو آن‌هم در یک بازار عطشان، نمی‌تواند موجب کاهش قیمت این کالا شود.

خبرکاو