متن خبر

آیا «خروج» به پایان رسیده است؟ در اینجا نحوه عملکرد جایگزین های توییتر از زمان خرید ایلان ماسک آمده است

آیا «خروج» به پایان رسیده است؟ در اینجا نحوه عملکرد جایگزین های توییتر از زمان خرید ایلان ماسک آمده است

اخبارآیا «خروج» به پایان رسیده است؟ در اینجا نحوه عملکرد جایگزین های توییتر از زمان خرید ایلان ماسک آمده است
شناسهٔ خبر: 267089 -
خبرکاو:

آیا یک خروج توییتر وجود داشت یا فقط یک مکث توییتر؟ اصلا مهم بود؟ داده‌های جدید نگاهی به عملکرد طیفی از «جایگزین‌های توییتر» در ماه‌های پس از خرید شبکه میکروبلاگینگ محبوب توسط ایلان ماسک دارد، اکنون که انبوه نصب‌های جدید ناشی از تصاحب وی کاهش یافته است. داده ها نشان می دهد که بسیاری از برنامه ها به میزان کمتری به رشد خود ادامه می دهند در حالی که سایر برنامه ها کاهش رشد داشته اند. اما همچنین نشان می دهد که خود توییتر هرگز به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار نگرفت، حداقل از نظر نصب برنامه های جدید.

البته دانلودها تنها یک پنجره به تصویر کلی هستند. اما این اندازه‌گیری است که می‌تواند به‌طور مستقل، با استفاده از داده‌های شخص ثالث، به جای اتکا به شرکت‌ها برای گزارش معیارهای خود - که بسیاری از آنها چنین نیستند، ارزیابی کرد.

علاقه به گروهی از گزینه های جایگزین توییتر در اواخر اکتبر آغاز شد، زمانی که ایلان ماسک، مدیر اجرایی تسلا و اسپیس ایکس رسما خرید 44 میلیارد دلاری خود در توییتر را بسته بود. هرج و مرج مداوم در سایت میکروبلاگینگ از آن زمان تا کنون یک قانون بوده است. در میان تصمیم‌گیری‌های سیاست‌های بحث‌برانگیز و تغییرات یک شبه، برخی از زیرمجموعه‌های مخاطبان توییتر تصمیم گرفتند برای دریافت اصلاحات اجتماعی خود به سایت‌های دیگر خارج شوند - یا حداقل برای مدتی گزینه‌های مختلف را آزمایش کنند.

طبق گزارش‌ها، تا ماه نوامبر، گزینه‌های جایگزین توییتر مانند Mastodon و همچنین پلت‌فرم‌های اجتماعی مستقر مانند Tumblr شاهد افزایش سریع و قابل توجهی در دانلودها و کاربران فعال بودند.

اکنون که گرد و غبار فروکش کرده است - خوب، توییتر هنوز هرج و مرج است، اما فکر می کنم ما اکنون به آن عادت کرده ایم - ارزش این را دارد که دوباره تحلیل کنیم تا ببینیم برخی از این جایگزین های توییتر امروز چگونه کار می کنند.

داده‌هایی که برای TechCrunch توسط شرکت اطلاعاتی برنامه data.ai تهیه شده است، نگاهی جامع به چشم‌انداز کامل برنامه جایگزین توییتر نیست. به دلایل واضح، برخی از برنامه‌های شلوغ اما هنوز به صورت عمومی راه‌اندازی نشده‌اند که بودجه‌ای برای تجربیات مشابه توییتر خود جمع‌آوری کرده‌اند، مانند Post، T2 و Spill را در نظر نمی‌گیرد. به همین دلیل، Bluesky، جایگزین غیرمتمرکز موسس توییتر، جک دورسی، در کار نیست. چند برنامه کوچکتر و Truth Social ترامپ نیز گنجانده نشده است.

با این حال، این شرکت نگاهی به برخی از رقبای قدرتمندتر برای توجه کاربران توییتر، از جمله برنامه متصل به Fediverse از Mastodon و دیگران انداخت.

اخیراً، گزارش Wired نشان داد که جهش رشد Mastodon به پایان رسیده است، زیرا کاربران فعال بیش از 1 میلیون نفر کاهش یافته اند. آنها پیشنهاد کردند که بسیاری از تازه واردان Mastodon به این نتیجه رسیدند که این برنامه یک جایگزین مناسب برای توییتر نیست. این پلتفرم طی دو ماه به 2.5 میلیون کاربر فعال ماهانه رسیده بود که از 380000 افزایش یافته بود، اما در ژانویه به 1.4 میلیون کاربر فعال کاهش یافت. با این حال، همانطور که مایک مسنیک از Techdirt اشاره کرد، فدیورس به عنوان یک کل - یعنی گروه سرورهای متصل به هم که در آن Mastodon به همراه سایر برنامه ها در آن قرار دارند - از 600000 کاربر فعال در دوران قبل از ماسک به حدود 2.6 میلیون نفر افزایش یافته است. او بيان کرد که به سختی یک رکود وجود دارد.

تجزیه و تحلیل Data.ai از نصب برنامه در سراسر جهان در iOS و Android نیز نشان می‌دهد که برنامه Mastodon هنوز در حال رشد است، البته به میزان کمتر.

نصب‌های آن نسبت به اوج 2.9 میلیون بارگیری ماهانه نوامبر، بسیار کاهش یافته است. هنوز هم توانسته است 180,000 نصب جدید در ژانویه به دست آورد - که 169,000 نصب بیشتر از سپتامبر 2022 است. مطمئناً، برای سرنگونی توییتر به هیچ وجه کافی نیست، اما هنوز رو به کاهش نیست. (البته، همانطور که داده‌های شخص اول Mastodon نشان می‌دهد، ما می‌دانیم که دانلود برنامه با کاربران فعال برابری نمی‌کند. دانلودها فقط نشانه علاقه کاربر هستند، اما بسیاری از برنامه‌ها هرگز از اولین راه‌اندازی فراتر نمی‌روند، اگر در ساعت باز شوند. همه.)

کشش تلفن همراه Mastodon پیچیده تر است زیرا علاوه بر وب، اکوسیستم گسترده و رو به رشدی از مشتریان شخص ثالث وجود دارد که کاربران می توانند آنها را امتحان کنند. یکی از جایگزین های محبوب برای برنامه رسمی Mastodon، Ivory است، مشتری تازه راه اندازی شده از Tapbots، که برنامه توییتر Tweetbot توسط تغییرات API توییتر ماسک کشته شد. Ivory تنها چند هفته از عمر آن می گذرد، پس برای این تحلیل مناسب نیست، اما ممکن است برخی از دانلودهای Mastodon را برای مدت کوتاهی در طول راه اندازی آن حذف کرده باشد. برآوردهای اولیه data.ai نشان می دهد که تا به امروز، Ivory نزدیک به 100 هزار نصب شده است.

در حالی که Mastodon همچنان در آنجا معلق است، سایر جایگزین های توییتر شاهد توقف یا کندی رشد دانلود خود بوده اند.

Reddit و دو گزینه سیاسی دیگر، Tribel و GETTR، از سپتامبر 2022 شاهد کاهش رشد دانلود بوده اند. دانلودهای Reddit از سپتامبر 20000 کاهش یافته است، در حالی که دانلودهای Tribel جناح چپ و GETTR جناح راست به ترتیب 36900 و 42000 کاهش یافته است.

اگر بخواهیم منصف باشیم، Reddit هنوز یک برنامه عظیم است و در ژانویه 4.2 میلیون نصب جدید اضافه کرده است که از 4.7 میلیون نصب در اوج ماه نوامبر کمتر است. به همین دلیل، مشخص نیست که هرج و مرج توییتر تأثیر زیادی بر رشد یا کاهش آن داشته باشد، فراتر از شاید افزایش جزئی در نصب‌ها، زیرا مردم تصمیم گرفتند زمان آزاد خود را برای مدتی در جای دیگری بگذرانند.

Tribel و GETTR، در عین حال، به خوبی پیش نمی روند. اولی تنها 1100 نصب جدید در ژانویه را شاهد بود، در حالی که دومی شاهد 48000 نصب بود.

این 48000 بسیار بیشتر از Hive است، جایگزین دیگری از توییتر که پس از تصاحب ماسک در توییتر به سرعت مورد توجه قرار گرفت.

این اپلیکیشن اجتماعی بیشتر ترکیبی بین مای اسپیس، توییتر و اینستاگرام است و برای مخاطبان جوان جذاب است. در آن زمان ادعا کرد که Hive در ماه نوامبر پس از مشاهده یک میلیون ثبت نام، خود را در 20 اپ استور برتر ایالات متحده یافت. اما Hive بعداً مجبور شد برای مدت طولانی تعطیل شود تا نرم‌افزار خود را به دلیل نگرانی‌های جدی در مورد حفظ حریم خصوصی و امنیتی بازنویسی کند.

به نظر می رسد ارقام Data.ai از ادعاهای Hive مبنی بر افزایش ماه نوامبر پشتیبانی می کند، زیرا در آن ماه 1.1 میلیون نصب جدید مشاهده کرد، در حالی که ماه قبل از آن فقط 300 (!!) افزایش داشت. کندو هنوز در حال رشد است، هر چند اندکی. در ژانویه 10700 نصب بیشتر از سپتامبر 2022 داشت - اما این فقط به این دلیل است که در آن ماه فقط 300 نصب داشت (همانطور که در اکتبر بود).

دو اپلیکیشن دیگر که بسیاری معتقد بودند از تحولات توییتر سود خواهند برد Tumblr و Discord بودند.

همانطور که مشخص است، به نظر نمی رسد تغییرات توییتر نقشی در رشد یا افول دومی داشته باشد. در واقع، حتی با رونق گرفتن سایر برنامه ها، نصب Discord از 8.3 میلیون در اکتبر 2022 به 8.0 میلیون در نوامبر کاهش یافت. سپس تعداد نصب‌های آن در دسامبر به 8.5 میلیون و در ماه گذشته به 9.7 میلیون افزایش یافت. شبیه به Reddit، به نظر نمی‌رسد که این حرکت منعکس‌کننده برآمدگی ناشی از خروج توییتر یا کاهش تازه‌واردانی باشد که بعداً این سرویس را ترک کردند. اختلاف به خودی خود خوب است.

با این حال، ارقام Tumblr جالب تر هستند. خود شرکت گزارش داد که از خروج توییتر مورد توجه قرار گرفته است. مدیرعامل Automattic، Matt Mullenweg - که شرکت او Tumblr را در سال 2019 از Verizon خریداری کرد - به The Atlantic بيان کرد که دانلودهای iOS Tumblr یک هفته پس از اینکه ماسک مدیریت توییتر را در دست گرفت، 62 درصد افزایش یافت.

با نگاهی به ترکیب داده‌های iOS و Android، همانطور که ارقام data.ai انجام می‌دهند، قطعاً یک برآمدگی ماه نوامبر قابل مشاهده است. Tumblr در ماه نوامبر 880000 بار دانلود جدید به دست آورد که این رقم در سپتامبر و اکتبر به ترتیب 450000 و 500000 بود. این روند از آن زمان به بعد عادی شده است، اگرچه Tumblr هنوز کمی بالاتر از پایه قبلی است، با 510000 نصب در دسامبر و 480000 در ژانویه. این شرکت همچنین در ماه نوامبر، زمانی که Mullenweg اعلام کرد Tumblr به زودی از ActivityPub، پروتکل شبکه اجتماعی غیرمتمرکز که Fediverse را تامین می‌کند، پشتیبانی خواهد کرد، دست به کار شد.

در نهایت، در مورد توییتر ... آیا این عبارت را شنیده اید که "هر مطبوعاتی مطبوعات خوبی است؟"

به نظر می رسد توییتر از افزایش توجه سود برده است - یا شاید هم لاستیک.

نصب برنامه های تلفن همراه در سراسر جهان در ژانویه 3.7 میلیون در مقایسه با سپتامبر 2022 افزایش یافته است. قابل ذکر است که نصب های توییتر در ماه نوامبر کاهش نیافته است. در عوض، حتی زمانی که برخی از کاربران آن ظاهراً به برنامه‌های دیگر رفتند، بارگیری‌های جدیدی به دست آورد. به عبارت دیگر، هرگونه خروج از توییتر ممکن است با ورودهای جدید توییتر جبران شده باشد. داده‌های کاربر فعال در اینجا داستان بهتری را بیان می‌کند، اما توییتر دیگر یک شرکت سهامی عام نیست و مشخص نیست که ماسک مانند توییتر داده‌های کاربر را تجزیه و تحلیل می‌کند، که امکان مقایسه مستقیم را فراهم می‌کند. اما ادعاهای او مبنی بر انبوه ثبت نام های نوامبر می تواند از نظر جهت درست باشد، زیرا این ماه شاهد نصب برنامه های بالاتر از اکتبر بود.

Data.ai دریافت که توییتر از 16.6 میلیون نصب در اکتبر به 18.6 میلیون در نوامبر با تصاحب ماسک افزایش یافت، سپس در دسامبر به 16.9 میلیون کاهش یافت. ماه گذشته، دوباره به 18.6 میلیون نصب بازگشت. یعنی همان نرخ رشد دانلود 24.8 درصدی را دارد که در ماه نوامبر داشت.

در همین حال، مجموعه گسترده‌تر جایگزین‌های توییتر، بارگیری‌ها را 35.6 درصد در نوامبر افزایش داد و این میزان در ژانویه به 8.1 درصد کاهش یافت.

همانطور که مشخص است، هنوز هیچ برنده واقعی از نظر جایگزین های توییتر وجود ندارد.

برنامه‌های بزرگ‌تری مانند Reddit، Discord و Tumblr همچنان پایگاه‌های کاربری قابل‌توجهی دارند و به رشد خود ادامه خواهند داد، اما آنها دقیقاً بخشی از پایگاه کاربری توییتر را برای خود انتخاب نکرده‌اند. برنامه های کوچکتر یا شکست خورده اند یا به حالت عادی بازگشته اند.

در هر صورت، بزرگترین تقویت برای اکوسیستم گسترده تر به آگاهی کاربران جدید از Fediverse و Mastodon بستگی دارد، حتی اگر برنامه به یک نیروی غالب تبدیل نشده باشد. رشد فدیورس در نهایت می‌تواند روندی باشد که در مدت زمان طولانی‌تری نسبت به چند ماه پس از خرید توییتر رخ می‌دهد، زیرا برنامه‌های بیشتری به جنبش عدم تمرکز می‌پیوندند.

خبرکاو

منبع

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است