متن خبر

آیا اپل در حال آماده سازی موتور جستجوی ChatGPT است؟ من هم اینچنین فکر میکنم

آیا اپل در حال آماده سازی موتور جستجوی ChatGPT است؟ من هم اینچنین فکر میکنم

اخبارآیا اپل در حال آماده سازی موتور جستجوی ChatGPT است؟ من هم اینچنین فکر میکنم
شناسهٔ خبر: 266547 -
خبرکاو:

در حال بارگیری پخش کننده صوتی…

طبق گزارشی که توسط شرکت تحلیلی Structure Research منتشر شده است، اپل در نظر دارد ظرفیت انرژی حیاتی خود را در سال 2023 و پس از آن بیش از سه برابر کند.

گزارش آن ( از طریق DailyHostNews ) تمام هایپرمقیاس کننده های بزرگ را پوشش می دهد و اپل را به عنوان یکی از افرادی که در چند سال آینده بیشترین رشد را خواهد داشت شناسایی کرده است. ظرفیت برق - در زبان مرکز داده - یک معیار مهم رشد است زیرا نشان می دهد که چه مقدار انرژی برای تامین انرژی نه تنها سرورها بلکه سایر ویژگی های جانبی مانند روشنایی، ایستگاه های برق ، UPS ، تهویه مطبوع و غیره در دسترس است.

پیش بینی می شود اپل بیش از 1.4 گیگاوات ظرفیت اضافه کند تا به 2 گیگاوات برسد، افزایشی 233 درصدی که نسبتاً بالاترین میزان خارج از رقابت است. در حالی که گوگل هنوز بزرگترین بازیکن است (با پتانسیل دو برابر کردن ظرفیت خود به 3 گیگاوات)، اپل کاملاً بر روی دستگاه های فعال خود متمرکز است. در فوریه 2023 از دو میلیارد گذشت و تأیید کرد که بیش از 900 میلیون کاربر iOS دارد که در یک یا چند برنامه مشترک هستند.

به عبارت دیگر، برخلاف مایکروسافت، گوگل و آمازون، اپل یک ابر مقیاس کننده عمومی نیست و برخلاف فیس بوک، مجبور نیست سرویسی را که روزانه توسط میلیاردها کاربر در پلتفرم های مختلف استفاده می شود، حفظ کند.

ظرفیت اضافی مرکز داده به این معنی است که اپل می‌تواند به دنبال راه‌اندازی سرویس‌هایی باشد که برای اجرا به انرژی بسیار بیشتری نیاز دارند، که می‌تواند واقعیت مجازی/ گفت ه باشد (و شایعات زیادی در مورد هدست واقعیت مجازی اپل وجود دارد) یا یک فشار بزرگ‌تر خدمات - که نیازی به داشتن سخت افزار جدید ندارد. بله، می‌توان استدلال کرد که اپل ممکن است از ظرفیت اضافی برای راه‌اندازی یک سرویس سازنده وب‌سایت برای بهره‌مندی از هزاران کسب‌وکار کوچک که به iCloud متکی هستند، استفاده کند، اما ما در آن تردید داریم.

سیری با ChatGPT ملاقات می کند؟

صدها میلیون کاربر قبلاً از سیری استفاده کرده‌اند، و این همچنان نزدیک‌ترین رقیب اپل برای جذابیت ستاره فعلی، ChatGPT است. با این حال، سیری - که در سال 2023 12 ساله می شود - تا حد زیادی در سایه باقی مانده و تنها به یک کانال - صدا محدود شده است. چه می‌شود اگر مشارکت سیری در زندگی کاربران فراتر از امور پیش پا افتاده باشد . به مکالمات بسیار عمیق تری هم در صوت، هم متن و هم از نظر تصویری؟

سه دلیل وجود دارد که اپل ممکن است بخواهد این کار را انجام دهد. اولاً، این راه دیگری برای تقویت جذابیت اکوسیستم شرکت و نکته قانع کننده دیگری در نمایشگاه سالانه WWDC است.

ثانیاً، اپل می‌تواند با راه‌اندازی موتور جستجوی ChatGPT خود با Siri در هسته خود، قرارداد جستجوی سودآور خود با Google را فسخ کند. NYTimes در سال 2020 گزارش داد که ارزش این معامله تا 12 میلیارد دلار در سال است، رقمی که احتمالاً با افزایش تعداد کاربران فعال نیز افزایش می یابد. این مالیات گوگل است که - در صورت برداشت - به طور بالقوه می تواند یک پنجم درآمد خالص گوگل را از بین ببرد و باعث سقوط سهام آن شود.

دلیل سوم این است که چنین حرکتی به اپل این امکان را می‌دهد تا با ایجاد چیزی که پایه‌ای برای خدمات آینده باشد، لحظه AWS خود را بدست آورد. و می تواند این کار را با استفاده از سخت افزار خاص خود انجام دهد: خانواده M و موتور عصبی آن.

ما می دانیم که M1 Ultra ، سریع ترین CPU اپل تا به امروز، دارای عملکرد 22 TOPS (تریلیون عملیات در ثانیه) بود و اکنون پیش بینی می شود - بر اساس آنچه در مورد M2 می دانیم - پیش بینی می شود M2 Ultra در مارس 2023 عرضه شود. - از سد 30 تاپس عبور خواهد کرد.

با دسترسی به خطوط لیتوگرافی پیشرفته و کنترل عمودی روی کل پشته سخت‌افزار، اپل می‌تواند از آمازون تقلید کند، پردازنده‌های AWS مبتنی بر Graviton Arm خانواده‌های Xeon و Epyc را تهدید می‌کنند. آیا یک پردازنده فرضی S1 (S برای سرور ) می تواند نسل بعدی خدمات اپل را تامین کند؟

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است