متن خبر

آمریکا صدور ویزا برای مقام‌های چین را محدود می‌کند

آمریکا صدور ویزا برای مقام‌های چین را محدود می‌کند

اخبارآمریکا صدور ویزا برای مقام‌های چین را محدود می‌کند
شناسهٔ خبر: 110163 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده تصمیم به اعمال محدودیت‌هایی در زمینه صدور و ارائه ویزا به مقامات حزب کمونیست چین در خصوص اقدامات اخیر پکن درباره‌ی هنگ کنگ گرفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا بیان کرد : مقامات کنونی و سابق دولت چین به طور مستقیم مسئول تضعیف و از بین رفتن خودمختاری هنگ‌کنگ بوده و به نقض حقوق بشر در مناطق شبه خودمختار چین پرداخته‌اند که از ورود آنها به آمریکا ممانعت به عمل می‌آید.

ایالات متحده در پی ارائه‌ی قانون جدید امنیت ملی چین در قلمرو خودمختار هنگ کنگ، این کشور را تحت فشار قرار داده است.

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت استعمار بریتانیا بوده است اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.

نهاد ارشد قانونگذار در چین اعلام کرد اقدام به برگزاری یک نشست سه روزه در پایان ماه جاری (ژوئن) خواهد کرد که احتمال تصویب لایحه‌ی امنیت ملی برای هنگ‌کنگ را افزایش می‌دهد.

مقامات دولت چین تلاش‌های ایالات متحده را برای فشار آوردن به پکن به دلیل سیاست‌گذاری‌های خود در هنگ کنگ محکوم کرده‌اند و متعهد به انجام اقدامی تلافی جویانه در صورت ادامه مداخله آمریکا در امور داخلی این کشور شده‌اند.

مقامات دولت چین هم‌چنین اعلام کرده‌اند که در صورت ادامه مداختلات و عبور از "خط قرمز" توسط ایالات متحده، از خرید محصولات کشاورزی آمریکایی که در فاز یک توافقنامه تجاری میان دو کشور قید شده است خودداری می‌کند.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو