متن خبر

آمریکا به دنبال توسعه توافقنامه تسلیحات هسته‌ای با روسیه

آمریکا به دنبال توسعه توافقنامه تسلیحات هسته‌ای با روسیه

اخبارآمریکا به دنبال توسعه توافقنامه تسلیحات هسته‌ای با روسیه
شناسهٔ خبر: 109482 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز مارشال بیلینگزلی، نماینده‌ی ویژه ایالات متحده در امور تسلیحات هسته‌ای پس از شرکت در مذاکرات مسکو درباره‌ی توافق جدید تسلیحات هسته‌ای با روسیه اعلام کرد: «ایالات متحده خواهان گسترش همکاری و توافقات بین‌الملل خود با روسیه در امور کنترل تسلیحات هسته‌ایاستتا توان دستیابی به تمام سلاح‌های اتمی روس‌ها را داشته باشیم.»

نماینده‌ی ویژه ایالات متحده در امور تسلیحات هسته‌ای همچنین بیان کرد که واشنگتن همچنان به سیاست فشار روی چین ادامه خواهد داد تا این کشور را مجبور به شرکت در مذاکرات مربوط به تمدید پیمان کاهش تسلیحات جدید استراتژیک (استارت نو) کند که در ماه فوریه منقضی می‌شود.

وی پس از مذاکرات با طرف‌های روسی در یک کنفرانس خبری اظهار کرد: «ما، ایالات متحده قصد داریم و می‌دانیم که... در توافقنامه جدید کنترل تسلیحات هسته‌ای، تمام تسلیحات هسته‌ای جدید مورد بازرسی قرار می‌گیرند، نه فقط به اصطلاح سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک که پیشتر در توافقنامه قید شده‌اند.»

سال گذشته واشنگتن از پیمان تسلیحات هسته‌ای میان برد که در سال (۱۹۸۷) به امضا رسیده بود، خارج شد با این بهانه که مسکو اقدام به استقرار "گردان‌های متعدد توپخانه‌ای" و موشک‌های کروز در منطقه کردهاستکه این امر نقض پیمان تسلیحات هسته‌ای اروپااستو برخی از آن‌ها به صورت بالقوه توانایی تهدید اهداف در شهرهای اروپایی را دارند.

مقامات دولت روسیه این موضوع را تکذیب کرده‌ و بیان کرده‌اند دامنه برد موشک‌های آن خارج از آنچه در پیمان قید شده، نیست. به منظور پایان دادن به این اختلافات و جلوگیری از تنش‌های بیشتر در ادامه‌ی روند کنترل تسلیحات هسته‌ای در جهان، دستیابی به یک توافق جامع‌تر در نظر گرفته شده است.

چین از فشارهای ایالات متحده برای دخالت در امور تسلیحاتی و شرکت در مذاکرات شانه خالی کرده و آن را رد می‌کند.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو