سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

آزمایشگاه راکت 2 ماهواره ناسا را ​​برای مطالعه طوفان‌های استوایی و طوفان‌ها به فضا پرتاب می‌کند.

ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad-320-80.jpg
دو ماهواره اول در صورت فلکی جدید ناسا برای شکار طوفان به آسمان رفتند. دو مکعب، اعضای موسس شبکه TROPICS آژانس، امروز (7 مه) از بالای موشک Rocket Lab Electron پرتاب شدند که از سایت نیوزلند این شرکت در ساعت 21:00 GMT (0100 GMT و 13:00 در 8 مه محلی جدید نیو) بلند شد. به وقت نیوزلند). حدود 33 دقیقه پس از بلند شدن، الکترون مکعب های TROPICS به اندازه جعبه کفش را در مدار پایین زمین، حدود 340 مایل (550 ...

دو ماهواره اول در صورت فلکی جدید ناسا برای شکار طوفان به آسمان رفتند.

دو مکعب، اعضای موسس شبکه TROPICS آژانس، امروز (7 مه) از بالای موشک Rocket Lab Electron پرتاب شدند که از سایت نیوزلند این شرکت در ساعت 21:00 GMT (0100 GMT و 13:00 در 8 مه محلی جدید نیو) بلند شد. به وقت نیوزلند).

حدود 33 دقیقه پس از بلند شدن، الکترون مکعب های TROPICS به اندازه جعبه کفش را در مدار پایین زمین، حدود 340 مایل (550 کیلومتر) بالاتر از زمین مستقر کرد.

مطالب مرتبط: حقایقی در مورد موشک الکترون آزمایشگاه راکت

پرتاب موشک Electron Rocket Lab <a href= از سکوی ساحلی در نیوزیلند در 8 می 2023 به وقت محلی." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ucDkBvmMpzeZopQhiQbyad.jpg">

یک تقویت‌کننده الکترون آزمایشگاه موشکی که ۲ ماهواره طوفان TROPICS ناسا را ​​حمل می‌کند، در ۸ می ۲۰۲۳ به وقت محلی (۷ مه EDT) از یک سکو در شبه‌جزیره ماهیا، نیوزیلند به مدار زمین پرتاب می‌شود. (اعتبار تصویر: Rocket Lab)

صورت فلکی TROPICS (مخفف «مشاهده‌های زمان‌بندی شده ساختار بارش و شدت طوفان با صورت فلکی کوچک ست‌ها») از چهار مکعب در مدار پایین زمین تشکیل شده است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، آزمایشگاه راکت دو ماهواره دیگر را حدود دو هفته دیگر به فضا پرتاب خواهد کرد. (برای اینکه صورت فلکی به درستی کار کند، هر چهار ماهواره TROPICS باید در یک دوره 60 روزه مستقر شوند.)

TROPICS cubesats تشکیل ساعت به ساعت و پیشرفت طوفان‌های استوایی و طوفان‌ها را با آپشن های افزایش یافته اندازه‌گیری می‌کند.

بیل بلکول، محقق اصلی TROPICS، "ما داده هایی را دریافت خواهیم کرد که قبلا هرگز نداشته ایم، که این توانایی برای نگاه کردن به منطقه طول موج مایکروویو در طوفان ها، با سرعت ساعتی برای نگاه کردن به طوفان هنگام شکل گیری و تشدید آن است. " در طی یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از راه اندازی در 28 آوریل گفت: "ما امیدواریم که درک خود را از فرآیندهای اساسی که طوفان ها را تحریک می کنند، بهبود بخشیم و در نهایت توانایی خود را برای پیش بینی و پیگیری شدت افزایش دهیم."

محققان برنامه TROPICS در بخش علوم زمین ناسا، مانند ویل مک کارتی، مأموریت هایی مانند TROPICS را بخشی از یک جهش نوآورانه برای تقویت ماهواره های بسیار سنگین تر و متمرکز بر آب و هوا می دانند.

مک کارتی در کنفرانس مطبوعاتی 28 آوریل به خبرنگاران گفت: «این انقلاب cubesat است. "در تکمیل ماهواره های آب و هوایی بزرگتر، ما همچنین نوآوری جدیدی را در این اندازه های کوچک کوچک دریافت می کنیم... این مکعب ها به اندازه یک قرص نان هستند. پس من واقعاً می خواهم بر نوآوری در این ماموریت تاکید کنم."

تصویری از یکی از چهار مکعب TROPICS ناسا در مدار. (اعتبار تصویر: ناسا)

داستان های مرتبط:

Rocket Lab دارای توانایی پرتاب از دو نقطه بسیار متفاوت از سیاره است. همچنین یک سایت در فرودگاه فضایی منطقه ای آتلانتیک میانی (MARS) در ویرجینیا دارد. هر دو مأموریت TROPICS در ابتدا قرار بود از مریخ پرواز کنند، اما برای استفاده از تاریخ پرتاب زودتر به نیوزیلند منتقل شدند.

این تغییر به صورت فلکی اجازه می دهد تا قبل از آغاز فصل طوفان 2023 در نیمکره شمالی که به طور رسمی در شرق اقیانوس آرام در 15 مه آغاز می شود، راه اندازی شود. تغییر مکان های پرتاب هزینه اضافی قابل توجهی برای ناسا یا آزمایشگاه موشک نداشت. .

پیتر بک، مدیرعامل Rocket Lab در کنفرانس مطبوعاتی 28 آوریل گفت: "کار نسبتاً پیش پا افتاده بود." ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا مطمئن شویم که می‌توانیم آن فضاپیماها را برای فصل طوفان تحویل دهیم و در این مورد به معنای پایین آوردن آنها به نیوزیلند بود.»

صورت فلکی TROPICS در ابتدا قرار بود از شش ماهواره تشکیل شود. با این حال، دو مکعب اول زمانی که راکت سواری آنها که توسط شرکت کالیفرنیایی Astra ارائه شده بود، هنگام پرتاب در ژوئن 2022 از بین رفتند.

سپس ناسا آزمایشگاه راکت را برای پرتاب چهار ماهواره باقیمانده انتخاب کرد.

اگر دومین ماموریت Rocket Lab در مسیر گردش خود با هر گونه ناهنجاری مواجه شود، صورت فلکی TROPICS بی فایده نخواهد بود.

مک کارتی در جریان تماس مطبوعاتی 28 آوریل گفت: "اگر ما فقط یکی از این دو [پرتاب] را دریافت کنیم و هنوز دو ماهواره داشته باشیم، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری از این داده ها وجود دارد." دو مکعب در نهایت به مدار رسیدند.

Rocket Lab در تلاش بوده است تا اولین مرحله الکترون را قابل استفاده مجدد کند و در چندین پرواز قبلی بوسترها را بازیابی کند. با این حال، امروز هیچ عملیات بازیابی انجام نشد.