اخبار

آرتمیس 2 از لیزر برای پخش ویدئو با کیفیت بالا از ماه استفاده خواهد کرد (ویدئو)

ناسا از لیزر برای تکامل نحوه ارتباط آژانس بین فضاپیماها استفاده می کند.

در گذشته، آژانس فضایی برای انتقال هر نوع داده علمی از کاوشگرهای اعماق فضایی به زمین به سیگنال‌های رادیویی تابیده شده از طریق شبکه فضایی عمیق خود متکی بود. با این حال، لیزرها این توانایی را دارند که میزان داده‌هایی را که فضاپیماها می‌توانند ارسال کنند، افزایش دهند و ناسا آماده ارسال این فناوری به اطراف ماه است.

ناسا ارتباطات لیزری را به شکل پایانه سیستم ارتباطات نوری Orion Artemis 2 (O2O) در آرتمیس 2، ماموریت خدمه بعدی در اطراف ماه، شامل می‌شود. در یک ویدئوی ناسا که در آوریل منتشر شد، آمده است: "در کپسول Orion، سیستم O2O تصاویر و ویدئوهای با وضوح بالا را از منطقه ماه ارسال می کند." اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این سیستم باید بینندگان روی زمین را قادر سازد تا ماه را در زمان واقعی ببینند که هرگز قبلاً نبوده است.

مطالب مرتبط: ماموریت آرتمیس 2 ناسا: هر آنچه که باید بدانید

فضاپیمای اوریون یک لیزر قرمز <a href= را به زمین پرتاب می کند" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qNbJR3AoagcsrrcjCcDmin-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qNbJR3AoagcsrrcjCcDmin-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qNbJR3AoagcsrrcjCcDmin-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qNbJR3AoagcsrrcjCcDmin-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qNbJR3AoagcsrrcjCcDmin-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qNbJR3AoagcsrrcjCcDmin-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qNbJR3AoagcsrrcjCcDmin.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qNbJR3AoagcsrrcjCcDmin.jpg">

تصویری از سیستم ارتباطات نوری Orion Artemis 2 در عمل. (اعتبار تصویر: ناسا)

تصور کنید سال‌ها اینترنت دایل‌آپ داشته باشید، سپس به سرعت فیبر نوری گیگابیتی ارتقا دهید. این اساساً همان چیزی است که ناسا امیدوار است برای فضاپیمای آینده خود به آن دست یابد.

برای ایجاد زمینه برای ارتباطات لیزری آینده، ناسا چندین ماهواره نمایشی را در سال های اخیر پرتاب کرده است. Laser Communication Relay Demonstration (LCRD) که در دسامبر 2021 راه اندازی شد، اولین رله لیزری آژانس بود. پس از آن TeraByte InfraRed Delivery (TBIRD) CubeSat راه اندازی شد که در سال گذشته راه اندازی شد و به سرعت انتقال داده 200 گیگابیت در ثانیه رسید.

اکنون، ناسا در حال آماده سازی مودم کاربر و پایانه تقویت کننده مدار پایین زمین (LEO) LCRD است که پیش بینی می شود اواخر امسال به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) پرتاب شود. ILLUMA-T به تاسیسات در معرض نمایش در ماژول آزمایش ژاپنی متصل می شود.

پس از عملیاتی شدن، ILLUMA-T داده ها را از طریق LCRD در اولین سیستم ارتباطی رله لیزری سرتاسر ناسا به زمین ارسال می کند و زمینه را برای سیستم O2O فراهم می کند که در طول آرتمیس 2 روی اوریون قرار خواهد گرفت.

تصویری <a href= که نشان می دهد چگونه انواع ماهواره ها و ایستگاه های زمینی می توانند لیزر را به یکدیگر بتابانند" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zovxTcis3hAuCRSXXQSuJX-320-80.png 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zovxTcis3hAuCRSXXQSuJX-480-80.png 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zovxTcis3hAuCRSXXQSuJX-650-80.png 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zovxTcis3hAuCRSXXQSuJX-970-80.png 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zovxTcis3hAuCRSXXQSuJX-1024-80.png 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zovxTcis3hAuCRSXXQSuJX-1200-80.png 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zovxTcis3hAuCRSXXQSuJX.png" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zovxTcis3hAuCRSXXQSuJX.png">

تصویری که نشان می دهد چگونه انواع ماهواره ها، ایستگاه فضایی بین المللی و ایستگاه های زمینی به عنوان بخشی از آزمایش ILLUMA-T ناسا با هم کار خواهند کرد. (اعتبار تصویر: ناسا)

داستان های مرتبط:

با این حال، همانطور که ناسا در ویدئوی اخیر خود خاطرنشان می کند، این آزمایش ها "تنها شروعی است برای اینکه چگونه ارتباطات لیزری راه را برای پیشرفت اکتشافات علمی ما هموار می کند."

موفقیت آرتمیس 1 در سال گذشته، آرتمیس 2 را در مسیری قریب الوقوع برای پرتاب قرار داده است، که اولین فضانوردان را از سال 1972 به ماه می فرستد. تصاویر دوربین های نصب شده بر روی اوریون، در اولین ماموریت فضاپیما به مدار ماه و بازگشت، جهان را مجذوب خود کرد. .

با حضور خدمه آرتمیس 2، ناسا انتظار دارد که نه تنها تصاویر با وضوح بالا، بلکه ویدئو نیز ارسال کند. اگر همه چیز طبق برنامه با این آزمایش‌های ارتباطی لیزری پیش برود، می‌توان انتظار داشت که تعداد زیادی به‌روزرسانی زنده یا تقریباً زنده خدمه با پس‌زمینه فوق‌العاده سطح ماه که در پنجره‌های Orion قابل مشاهده است، ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *