متن خبر

آتش‌بازی و انتشار مواد سمی در هوا

آتش‌بازی و انتشار مواد سمی در هوا

اخبارآتش‌بازی و انتشار مواد سمی در هوا
شناسهٔ خبر: 111199 -
خبرکاو:

به گزارش نیوز آتش‌بازی‌ها ممکن است برای افراد به دلیل روشنایی خاص خود جذاب باشند اما مواد شیمیایی سمی منتشر می‌کنند و منبع آلودگی هوا هستند.

دانشمندان دانشگاه نیویورک در آمریکا دریافتند که آتش‌بازی‌های متداول، موجب آزاد شدن آهن، مس و سایر مواد سمی می‌شود که این مواد به انسان و حیوان آسیب می‌رساند.

این گروه ۱۲ نوع آتش‌بازی تجاری موجود در ایالات‌متحده را مورد مطالعه قرار داد و دریافت که  از این ۱۲ مورد، ۵ نوع آن موادی منتشر می‌کند که به سلول‌های انسانی آسیب می‌رساند یا حتی موجب مرگ سلولی می‌شود.

محققان همچنین اطلاعات کیفیت هوا طی ۱۴ سال را از سایت‌هایی مختلف در سراسر ایالات‌متحده تجزیه‌ و تحلیل کردند. آنان دریافتند که سطح مواد شیمیایی سمی موجود در هوا، طی مراسم روز استقلال و عید سال نو میلادی با آتش‌بازی که بخشی سنتی از این مراسم است، افزایش می‌یابد.

پروفسور تری گوردون، محقق ارشد این تحقیق، بیان کرد : پیامدهای بهداشتی این مراسم نگران‌کننده است. اگرچه مردم سالانه فقط به مدت کوتاهی در معرض این مواد قرار می‌گیرند اما بسیار سمی‌تر از آلاینده‌هایی هستند که روزانه استنشاق می‌شوند.

فلزات موجود در این مواد مانند سرب، تیتانیوم، استرانسیوم و مس در دماهای بالا دودی سمی ایجاد می‌کنند و این دمای بالا باعث یک واکنش شیمیایی و تابش نور رنگی نیز می‌شود.

پروفسور گوردون بیان کرد : اکثر مواد آتش‌بازی جهان در چین ساخته و صادر می‌شوند و در انگلیس نیز موجود است.

برای ارزیابی سمیت دود، آتش‌بازی‌ها در آزمایشگاه انجام و میزان انتشار دود برآورد شد.

این گروه سلول‌های ریه و موش‌ها را در معرض دود با میزان کم آلاینده‌هایی از این نوع شبیه به آلودگی روزانه هوا قرار دادند و دریافتند استنشاق دود آتش‌بازی ممکن است باعث صدمه طولانی‌مدت به سلامتی شود و خطری است که تا حد زیادی نادیده گرفته‌ شده است.

نتایج این تحقیق در نشریه Particle and Fibre Toxicology منتشر شده است.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو